Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niestety wielu osób to nie odstrasza i wciąż siadają za kierownicą pod wpływem. Niezbędne są zatem kary dla pijanych kierowców. Jazda po alkoholu może być zagrożona mandatem, a nawet pozbawieniem wolności. Sprawdzamy, jak wysokie są to kary.
Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości – jakie są różnice?
Na pierwszy rzut oka te sformułowania mogą wydawać się pokrewne. Są jednak różnice wynikające ze stężenia alkoholu we krwi.
- stan po spożyciu alkoholu to zawartość alkoholu na poziomie 0,2-0,5 promila we krwi i 0,1-0,25 mg w wydychanym powietrzu;
- stan nietrzeźwości zachodzi, kiedy stężenie alkoholu przekroczy lub niebezpiecznie zbliży się do wartości 0,5 promila we krwi oraz 0,25 mg w wydychanym powietrzu.
Od tego wskaźnika zależy, czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie, czy przestępstwo. Za każde z nich grożą inne kary, orzekane przez postępowanie karne.
Warto mieć wsparcie adwokata prowadzącego sprawy karne po jeździe pod wpływem alkoholu.
Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne
Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy może grozić kara grzywny nie niższa niż 150 stawek dziennych, ograniczenie wolności na co najmniej 4 miesiące lub kara pozbawienia wolności do nawet 3 lat. W wielu przypadkach nakładany jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wymiar kary określany jest indywidualnie, zależnie od sytuacji. Sąd bierze pod uwagę takie czynniki, jak:
- zawartość alkoholu w organizmie,
- stopień zagrożenia – jeśli jazda po alkoholu znacząco wpłynęła na zachowanie kierowcy, to kara będzie wyższa,
- złamanie innych przepisów ruchu drogowego,
- stan zdrowia psychicznego i fizycznego,
- wcześniejsza karalność.
Nietrzeźwy kierowca zawsze musi liczyć się z konsekwencjami, ale warto wiedzieć, że im mniejsze naruszenie, tym niższa jest kara. W przypadku recydywistów za jazdę samochodem grozi kara aresztu od 3 miesięcy do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet konfiskata auta.
Każdy pijany kierowca może zostać zobowiązany do wpłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 5000 zł w przypadku jazdy po alkoholu po raz pierwszy i od 10000 dla recydywistów.
Kary za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu
W przypadku wykroczenia, czyli niewielkiej ilości alkoholu w organizmie, kary pozbawienia wolności i pieniężne będą niższe. Grozi wówczas
- kara aresztu do 30 dni;
- kara grzywny nie mniejsza niż 2500 zł;
- zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Kiedy można dostać łagodniejszą karę?
Na wysokość kar wpływa wiele czynników, dlatego każdy nietrzeźwy kierowca samochodu musi się liczyć z innymi konsekwencjami. Absolutny brak złagodzenia obowiązuje po spowodowaniu śmiertelnego wypadku. W innych przypadkach na łagodniejsze kary wpływają:
- powód prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – jeśli był poważny, można liczyć na litość sędziego,
- ocena stopnia zagrożenia – inaczej oceniana jest jazda po alkoholu nocą po drodze, na której nie ma dużego ruchu niż w środku dnia w centrum miasta,
- uprzednia niekaralność.
Odzyskanie prawa jazdy
Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy przez jazdę po alkoholu, mogą wnioskować o odzyskanie dokumentu po upływie połowy kary. Po zatrzymaniu prawa jazdy na czas dłuższy niż 1 rok konieczne jest ponowne zdanie egzaminu.
Jazda pod wpływem alkoholu zakończona zakazem prowadzenia pojazdów jest uciążliwa dla każdego, ale są to szczególnie poważne konsekwencje dla kierowców zawodowych, których obowiązują takie same przepisy. Im szczególnie będzie zależeć, aby odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu.